..:: Promyki Dobra ::..


95/07 - 2021


PROMYKI DOBRA – lipiec 2021 (95)

Drodzy parafianie!

 

Jeszcze długo będziemy wracać do śladów, które zostawił nam św. Jan Paweł II. Pamiętnej nocy 2 kwietnia 2005 roku w dwóch oknach Pałacu Apostolskiego paliło się światło. Tysiące ludzi wpatrywało się w to miejsce. Ale od czasu do czasu przenosili swój wzrok na lewo, tam, gdzie w narożnym oknie na skrzydle papieskiego pałacu znajduje się podświetlony wizerunek Maryi, Matki Kościoła. Pod nim widnieje herb papieski. Obok umieszczono słowa: Totus Tuus.

Ta maryjna mozaika była pierwszym wizerunkiem Maryi na Placu św. Piotra.

Św. Jan Paweł II poświęcił ją 8 grudnia 1981 roku w podziękowaniu za obronę Matki Bożej podczas zamachu na swoje życie. Mozaika jest wierną kopią fresku pochodzącego ze starożytnej Bazyliki św. Piotra, która stała w miejscu obecnej świątyni. Obraz Maryi znajdował się na jednej z kolumn, dlatego nazwany jest Madonna della Colonna (Madonna Kolumny). W 1607 roku fresk przeniesiono do bocznego ołtarza nowej bazyliki. Znajduje się tam do dziś. W 1964 roku, na zakończenie trzeciej sesji Soboru Watykańskiego II, papież Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła i taki tytuł nadał watykańskiemu wizerunkowi. Papież spełnił w ten sposób prośbę, którą przedstawił podczas soboru Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Również święto Maryi, Matki Kościoła zostało ustanowione na prośbę Episkopatu Polski i obchodzone jest w Polsce od 1971 roku. Od kilku dni możemy podziwiać piękną kopię mozaiki Maryi, Matki Kościoła z Rzymu na dolnej części elewacji wieży naszego kościoła. Prace nad jej powstaniem rozpoczęły się w marcu br. Panie, które układały mozaikę przez ponad trzy miesiące w Poznaniu bardzo starały się, aby wizerunek Maryi, Matki Kościoła był zgodny z oryginałem. Zadbały nawet o wierne odwzorowanie herbu papieskiego i napisu: Totus Tuus. Mozaika została przywieziona do Gostynia

12 lipca. Zamontowano ją następnego dnia, w dzień fatimski. Mozaika bardzo pięknie wkomponowała się w otoczenie naszego kościoła. Cieszę się, że bardzo się spodobała. Niech ten wizerunek Matki Najświętszej pobudzi nas do osobistej modlitwy i częstego ponawiania aktu osobistego oddania Maryi, która jest naszą Matką. Wpatrujmy się w Jej piękne oblicze. Zawierzamy Jej naszą parafię, wszystkich parafian i naszych bliskich. Serdecznie dziękuję tym, którzy wsparli to dzieło swoją modlitwą i ofiarą. Bóg zapłać. Mozaika zostanie poświęcona 7 sierpnia przez ks. prałata Artura Przybyła, w dniu odpustu parafialnego, w 150. rocznicę śmierci błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, w 20. rocznicę powstania naszej parafii. Uroczystość odbędzie się na Mszy św. o godz. 18.00. Serdecznie zapraszam na tę uroczystość wszystkich parafian i gości. Zdjęcia z układania mozaiki w pracowni, a także jej montażu na elewacji kościoła znajdują się w galerii na stronie parafialnej. Niech Maryja, Matka Kościoła ma nas wszystkich w swojej opiece.

ks. kanonik Przemysław Maciejewski

proboszcz

 

 

 

Gazetka parafialna "Promyki Dobra" jest wydawana przez parafię bł. Edmunda Bojanowskiego

w Gostyniu i jest przeznaczona wyłącznie do użytku wewnętrznego członków tej wspólnoty parafialnej.